Norwegia

Strona główna                 Źródła informacji

 Menu


 Grieg

 Przemysł

Przemysł budowlany i montażowy


Przemysł budowlany i montażowy w Norwegii spotyka się z zainteresowaniem wielu krajów, głównie za sprawą innowacyjnych projektów i wyjątkowych produktów. Nowoczesne podejście do tradycyjnych materiałów, takich jak drewno, kamień i metal, pomogło norweskim architektom zyskać międzynarodowe uznanie. Norwegia ma ogromne doświadczenie w zakresie wznoszenia dużych konstrukcji z drewna, drążenia tuneli i grot oraz budowy dróg i mostów.


Drewno i kamień

Norweska sosna jest idealnym budulcem, toteż norwescy producenci eksportują do wszystkich krajów świata najwyższej jakości drewno konstrukcyjne i stolarskie w postaci parkietów, prefabrykowanych domów i innych elementów budowlanych. Klejone drewno laminowane (glulam) jest specjalnie opracowanym, lekkim i wyjątkowo wytrzymałym produktem, który nadał nowy wymiar projektowaniu domów, dużych obiektów publicznych i handlowych, a nawet mostów. Budynek głównego terminalu lotniska Gardermoen w Oslo jest największą na świecie konstrukcją zbudowaną z laminowanego drewna.


Norwegia jest również ważnym światowym dostawcą granitu, larvikite ("niebieskiej perły"), marmuru oraz kilku odmian łupków wykorzystywanych do celów budowlanych.


Obiekty podziemne

Z uwagi na górzysty charakter terenu, Norwedzy zdecydowali się zbudować wiele obiektów pod ziemią. Należą do nich elektrownie wodne, zbiorniki ropy naftowej, oczyszczalnie wody, stacje metra, instalacje wojskowe i obiekty sportowe. Niemal połowa z 400 działających na świecie podziemnych elektrowni znajduje się w Norwegii. Budowa dróg w kraju górzystym i urozmaiconym fiordami również stanowi wyzwanie, toteż norwescy inżynierowie specjalizujący się w geologii inżynierskiej zdobyli z biegiem czasu ogromne doświadczenie w drążeniu tuneli i grot, budowie mostów, badaniu właściwości górotworu, przeprowadzaniu analiz geologicznych, wykonywaniu odwiertów i prowadzeniu robót strzelniczych.


buildingSMART - badania, rozwój i innowacje

Przedstawiciele kilku różnych branż z sektora budowlanego rozpoczęli realizację projektu buildingSMART, który oparty jest na międzynarodowej normie informacji budowlanej IFC. Projekt ten obejmuje 12 branż, a uczestniczą w nim organizacje handlowe, spółki, dostawcy rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych oraz badacze. Celem projektu jest znaczne bo 30 procentowe ograniczenie kosztów związanych z komunikacją, które ponoszone są przy realizacji wszystkich projektów budowlanych. Niezbędna do tego technologia znajduje się w końcowej fazie opracowania. W różne części projektu zaangażowanych jest w sumie 30 pilotujących go firm. Część projektu dotycząca komunikowania się z władzami publicznymi w zakresie cyfrowego przetwarzania wniosków o pozwolenie na budowę została ukończona a opracowane w jej ramach rozwiązania są wykorzystywane w praktyce. Zakończenie projektu jest planowane na rok 2007. Koncepcja buildingSMART jest wdrażana również w 24 innych krajach. Projekt norweski jest jednak najbardziej zaawansowany.

 Odwiedź


 Bądź na bieżąco

Twoje IP:

Data:
,

Imieniny:

Losowa ciekawostka:




 Zegar